مراسم آئینی ” چَمر ” به مناسبت اربعین در زندان های ایلام

به گزارش روابط عمومی زندان های استان ایلام- مراسم آئینی چَمر در بین زندانیان زندان مرکزی به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی(ع) برگزار شد.

چمر نوعي مراسم ويژه سنتي و نمايش تصويري و عيني از آيين مرثيه اي و عزاداري محلي است كه مي توان آن را در  قلمرو تعزيه به شمار آورد. مراسم چمر در استان ايلام داراي مفاهيم ارزشي و اعتقادي فراواني نظير:برابري، تعاون، اتحاد، نظم و تعادل و توازن است. حركت صفوف عزاداران در كنار هم نشانه مساوات و برابري در عرصه زندگي است. مراسم چمر مجموعه اي از ارزش هاي انساني و اسلامي است كه در قالب حركاتي عيني و ملموس به تصوير كشيده مي شود .

عبدالمجید کشوری مدیرکل زندان های استان ایلام ضمن تقدیر از کوهی رئیس دادگستری سیروان و پروین دادستان ایوان که در این مراسم حضور یافتند، بیان داشت: از ارزنده ‏ترین آثار و بركات مجالس عزادارى و گریه بر ابا عبدالله حسین علیه السلام حفظ رمز نهضت حسینى است.وی افزود: گریه بر سیدالشهدا علیه السلام و تشكیل مجالس عزاى حسینى نه تنها اساس مكتب را حفظ می كند، بلكه باعث مى‏ گردد شیعیان با حضور در این مجالس از والاترین تربیت اسلامى برخوردار شده و در جهت حسینى شدن رشد و پرورش یابند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*